نسخه آلمان وزیر امور خارجه مبارزه با تروریسم

نسخه: آلمان وزیر امور خارجه مبارزه با تروریسم بین الملل زیگمار گابریل بحران قطر جنگ کاهش تنش

گت بلاگز اخبار بین الملل شاهزاده‌های گمشده عربستان کجا هستند؟

“در دو سال گذشته سه شاهزاده سعودی که در اروپا زندگی می‌کردند ناپدید شده‌اند. هر سه منتقد دولت عربستان بودند و شواهدی در دست است که هر سه ربوده و به عربستان برده

شاهزاده‌های گمشده عربستان کجا هستند؟

شاهزاده های گمشده عربستان کجا هستند؟

عبارات مهم : پرواز

“در دو سال گذشته سه شاهزاده سعودی که در اروپا زندگی می کردند ناپدید شده است اند. هر سه منتقد دولت عربستان بودند و شواهدی در دست است که هر سه ربوده و به عربستان برده شده است اند و از آن وقت تاکنون دیگر خبری از آنها در دست نیست.”

به گزارش ایسنا بخش عربی سرویس جهانی بی.بی.سی در گزارشی به بیان آینده این شاهزاده های سعودی پرداخته است:

شاهزاده‌های گمشده عربستان کجا هستند؟

شاهزاده سلطان بن ترکی

در نخستین ساعات بامداد دوازده ژوئن ۲۰۰۳، یک شاهزاده سعودی به سمت کاخی در نزدیکی شهر ژنو در حال حرکت بود.

“در دو سال گذشته سه شاهزاده سعودی که در اروپا زندگی می‌کردند ناپدید شده‌اند. هر سه منتقد دولت عربستان بودند و شواهدی در دست است که هر سه ربوده و به عربستان برده

این شاهزاده سلطان بن ترکی بن عبدالعزیز نام داشت و کاخ هم متعلق به عمویش، ملک فهد فقید بود. شاهزاده عبدالعزیز، پسر محبوب پادشاه، شازاده سلطان را دعوت کرده بود.

عبدالعزیز از سلطان خواست به عربستان برگردد تا مسئله انتقادهای سلطان از رهبری عربستان در آنجا حل و فصل شود.

سلطان درخواست را نمی پذیرد و عبدالعزیز جهت جواب دادن به تلفن عذرخواهی کرده و اتاق را ترک می کند. فرد دیگری که در اتاق بود، شیخ صالح الشیخ وزیر امور اسلامی عربستان هم اتاق را ترک می کند. چند دقیقه بعد مردانی نقابدار به اتاق حمله ور می شوند. آنها سلطان را کتک و دست بند زده و سوزنی به گردنش فرو می کنند.

شاهزاده‌های گمشده عربستان کجا هستند؟

سلطان بیهوش شده است و به سرعت به فرودگاه ژنو برده می شود و به یک بیمارستان هوایی که در باند آماده پرواز است انتقال یافته می شود.

این روایت سلطان از اتفاقات آن روز است که خودش سال ها بعد در دادگاهی در سوییس عنوان کرد. در آن روز مدیر روابط عمومی شاهزاده سلطان، ادی فریرا، در هتلی در ژنو منتظر بازگشت او بود تا در ملاقات صبحگاهی حضور پیدا کند.

“در دو سال گذشته سه شاهزاده سعودی که در اروپا زندگی می‌کردند ناپدید شده‌اند. هر سه منتقد دولت عربستان بودند و شواهدی در دست است که هر سه ربوده و به عربستان برده

فریرا به یاد می آورد که “هر چه از روز زیاد گذشت بی خبری آزاردهنده تر شد. ما نمی توانستیم با تیم محافظت تماس بگیریم، این نخستین زنگ خطر واقعی بود. ما تلاش کردیم با شاهزاده تماس بگیریم، جواب نمی داد، خبری نبود.”

اما بعدازظهر آن روز دو مهمان ناخوانده سر رسیدند.

شاهزاده‌های گمشده عربستان کجا هستند؟

فریرا می گوید: “سفیر عربستان در سوییس و مدیر هتل وارد شدند و خیلی راحت به همه گفتند که به سرعت پنت هاوس را تخلیه کنند و بروند.

شاهزاده در ریاض بود و دیگر به خدمت ما نیازی نبود و می توانستیم برویم.”

شاهزاده سلطان چه کرده بود که خانواده اش با خشونت او را با دارو بیهوش کردند و ربودند؟

او یک سال پیش از این اتفاق جهت معالجه به اروپا رفته بود و شروع کرده بود به مصاحبه در انتقاد از دولت عربستان. او کارنامه حقوق بشر این کشور را محکوم و از فساد مالی شاهزاده ها و مقامات انتقاد کرده و خواستار اصلاحات شده است بود.

حکومت عربستان سعودی از سال ۱۹۳۲ که ملک عبدالعزیز معروف به ابن سعود آن را بنیان گذاشت سلطنت مطلقه بوده و نارضایتی را تحمل نمی کند.

شاهزاده ترکی بن بندر

شاهزاده ترکی بن بندر زمانی سرگرد پلیس و مسئول محافظت از خود خاندان سلطنتی عربستان بود.

مناقشه بر سر ارث و میراث باعث شد او به زندان بیفتد. هنگامی که آزاد شد به پاریس گریخت و شروع کرد به انتشار ویدئوهایی در یوتیوب جهت اصلاحات در عربستان.

واکنش سعودی ها همان بود که جهت شاهزاده سلطان بود. تلاش کردند شاهزاده ترکی را راضی کنند که برگردد و احمد السالم معاون وزیر کشور به او تلفن کرد. ترکی این مکالمه را ضبط و آن را در اینترنت منتشر کرد.

معاون وزیر کشور در این گفتگوی تلفنی گفته بود: “همه چشم انتظار برگشت تو هستند، خدا تو را رحمت کند.”

ترکی جواب داده بود “چشم انتظار برگشتن من هستند؟ بعد نامه هایی که ماموران شما جهت من فرستادند چه که به من گفتند تو را هم مثل سلطان بن ترکی به زور بر می گردانیم.”

معاون وزیر اطمینان خاطر داد: “آنها به تو دست نخواهند زد. من برادر تو هستم.”

“نه آنها از طرف تو هستند. وزارت کشور آنها را فرستاده.”

همان سال ولی کمی بعدتر شاهزاده ترکی ناپدید شد. او تا ژوئیه ۲۰۱۵ به انتشار ویدئوهای خود ادامه داده بود.

وائل الخلاف، فعال، وبلاگ نویس و دوست شاهزاده ترکی می گوید: “او هر یکی دو ماه به من زنگ می زد… ولی چهار یا پنج ماه ناپدید بود. بعد از یک افسر ارشد در عربستان شنیدم که ترکی بن بندر پیش آنها هست. بعد یعنی او را گرفته بودند، دزدیده بودند.

پس از مدت ها جستجو جهت یافتن خبری از او، مقاله ای در یک روزنامه مراکشی پیدا کردیم که نوشته بود شاهزاده ترکی بعد از سفر به مراکش عازم فرانسه بوده که دستگیر و زندانی شده است هست. بعد به درخواست عربستان و با تایید دادگاه مراکش او به عربستان تحویل داده شد.”

ما به یقین نمی دانیم جهت ترکی بن بندر چه اتفاقی افتاده ولی پیش از این که ناپدید شود به دوستش وائل یک نسخه از کتاب نوشته خودش را به همراه یک یاداشت داده و آینده نگری پیامبرگونه ای کرده بود: “وائل عزیز این بیانیه ها فقط هنگامی که باید منتشر شود که من ربوده یا ترور شده است باشم. می دانم که یا مرا می دزدند یا ترور می کنند. این را هم می دانم که آنها چگونه حقوق من و مردم عربستان را پایمال می کنند.”

شاهزاده سعود بن سیف الناصر

تقریبا همان موقع که شاهزاده ترکی ناپدید شد یک شاهزاده سعودی دیگر- سعود بن سیف الناصر- یک عضو تقریبا فرعی خاندان سلطنتی که به کازینوهای غربی و هتل های غربی علاقه داشت به همان آینده دچار شد.

سعود در سال ۲۰۱۴ در انتقاد از خانواده سلطنتی شروع به توئیت کرد و خواستار محاکمه آن گروه از مقامات سعودی شد که سال پیش از آن از سرنگونی محمد مرسی رییس جمهور مصر حمایت کرده بودند.

او در سپتامبر ۲۰۱۵ پا را از این فراتر گذاشت.

او از دو نامه بی نام یک شاهزاده سعودی که خواستار کودتا جهت برکناری ملک سلمان شده است بود علنا حمایت کرد، تنها عضو خانواده سلطنتی که چنین کرد. این به مثابه خیانت بود و شاید همین سرنوشتش را رقم زد.

سعود چند روز بعد توئیت کرد: “من از ملت می خواهم محتوای این نامه را به فشار مردمی بدل کنند.” این آخر توئیت این حساب کاربری است.

شاهزاده خالد بن فرحان، یک شاهزاده ناراضی سعودی که به آلمان گریخته فکر می کند که سعود را فریب داده بودند تا جهت معامله با یک شرکت روسی-ایتالیایی -که قصد افتتاح شعبه در خلیج فارس را داشت- با هوپیما از میلان به رم برود.

او می گوید: “شاهزاده سعود سوار هواپیمای شخصی شرکت شد ولی به جای رم در ریاض فرود آمد… معلوم شد دستگاه اطلاعاتی عربستان تمام ماجرا را جعل کرده بود.”

“عاقبت او هم مثل مثل شاهزاده ترکی هست، یعنی زندان، تنها سرنوشتی که در انتظار او است سیاهچال است.”

شاهزاده سلطان که در سلسله مراتب خاندان سلطنتی عربستان جایگاهی بالاتر دارد بین زندان و بازداشت خانگی در رفت و آمد بود ولی سلامتی او رو به وخامت رفت تا این که خانواده سلطنتی در سال ۲۰۱۰ به او اجازه داد جهت مداوا به بوستون در ایالت ماساچوست آمریکا برود.

او در حاشیه امنیت تبعید در آمریکا کاری کرد که سعودی ها را به وحشت انداخت، در دادگاهی در سوییس از شاهزاده عبدالعزیز بن فهد و شیخ صالح الشیخ جهت ربودن او در سال ۲۰۰۳ شکایت جنایی کرد.

سلطان در سیزدهم ژوئن ۲۰۰۳ در بیمارستان تخصصی ملک فیصل در ریاض خوابیدن شده است بود و کلاید برگزترسر وکیل آمریکایی او به پرونده پزشکی او در آنجا دسترسی پیدا کرد.

در این پرونده آمده بود که جهت کمک به تنفس او زیر بیهوشی لوله ای در دهان سلطان گذاشته شده است بوده و یک طرف دیافراگم او فلج بوده- احتمالا به علت حمله فیزیکی به او.

این نخستین باری بود که یک عضو خانواده سلطنتی عربستان از یک عضو دیگر در یک دادگاه غربی شکایت می کرد ولی به گفته کلاید برگزترسر مقامات سوییسی علاقه ای به این پرونده نشان ندادند:

“هیچ کاری در مورد اتفاقی که در فرودگاه افتاده بود انجام نشد. خلبان ها چه کسانی بودند؟ هنگامی که این هواپیماها از عربستان رسیدند برنامه پروازشان چه بود؟ این آدم ربایی در خاک سوییس اتفاق افتاد و آدم فکر می کند باید به این که چطور این اتفاق افتاده علاقه نشان داده شود.”

سلطان در ژانویه ۲۰۱۶ در یک هتل اختصاصی در پاریس اقامت داشت که مثل سعود بن سیف الناصر به سوار شدن به هواپیما تشویق شد.

او قصد داشت به قاهره به دیدن پدرش -یکی از منتقدان آشنا شده است دولت سعودی- برود که کنسولگری عربستان به او پیشنهاد یک هیئت همراه داد متشکل از دکتر شخصی و چند پرستار و محافظ آمریکایی و اروپایی. با وجود اتفاقی که در سال ۲۰۰۳ برایش افتاده بود او این پیشنهاد را پذیرفت.

دو عضو این هیات همراه که ترجیح دادند ناشناس بمانند توضیح دادند که چه اتفاقاتی افتاد. اولی گفت: “به باند هدایت شدیم و جلوی ما هواپیمای عظیمی بود که نام کشور عربستان روی آن نوشته شده است بود.”

دیگری گفت: “یک مقدار عجیب بود چون تعداد زیادی خدمه در هواپیما بود که همگی مرد بودند.”

هواپیما پرواز کرد و تلویزیون های آن قاهره را مقصد هواپیما نشان می داد. ولی دو ساعت و نیم بعد از پرواز مونیتورها از کار افتادند.

یکی از خدمه سابق شاهزاده سلطان می گوید او در اتاقش خوابیده بود ولی نیم ساعت پیش از فرود بیدار شد و از پنجره به بیرون نگاه کرد و به نظر آمد که دلواپس شد.

به محض اینکه جهت مسافران روشن شد هواپیما در حال فرود در عربستان سعودی است سلطان شروع کرد به کوبیدن به در کابین خلبان و فریاد کمک. یکی از خدمه به همراهان شاهزاده گفت که همگی در صندلی هایشان باقی بمانند.

یکی از اعضای هیات همراه شاهزاده گفت: “ما از پنجره به بیرون نگاه کردیم و دیدیم گروهی با سلاحهایی آویزان بر سینه هواپیما را محاصره می کردند.”

سربازان و خدمه، سلطان را از هواپیما بیرون بردند. او با فریاد از همراهانش می خواست به سفارت آمریکا خبر بدهند.

سلطان و تیم درمانی اش را به ویلایی با محافظان مسلح بردند. بقیه با نگرانی در هواپیما نشسته بودند. آنها را بعدتر به هتلی بردند، سه روز بدون گذرنامه و تلفن در آنجا نگه داشتند و بعد به آنها اجازه داده شد به مقصدی به گزینش خودشان پرواز کنند.

پیش از آنکه بروند یک مقام سعودی – به گفته یکی از کارکنان سلطان، او یکی از خدمه پرواز آن هواپیما بود- از آنها عذرخواهی کرد. یکی از آنها می گوید: “او گفت ما صرفا در وقت نامناسب در جای نامناسب بوده ایم و جهت مزاحمت ایجاد شده است عذرخواهی کرد.”

دیگری اضافه کرد: “برای من مزاحمت ایجاد نشده بود، من دزدیده شده است بودم. من بر خلاف میلم در کشوری زندانی شده است بودم که اصلا نخواسته بودم به آنجا بروم.”

این اتفاقی شگفت انگیز هست. هجده نفر خارجی به همراه سلطان دزیده و زندانی ارتش سعودی شده است بودند.

از آن به بعد دیگر خبری از شاهزاده سلطان در دست نیست.

ما از دولت عربستان در باره این اتهامات پرسش کردیم. آنها پاسخی ندادند.

شاهزاده خالد که هم اکنون در آلمان در تبعید است دلواپس است که مجبور شود به ریاض برگردد: “چهار نفر از خانواده ما در اروپا بودند و از خانواده سلطنتی و حکومت آنها در عربستان انتقاد می کردند. سه نفر از ما ربوده شده است اند. فقط من مانده ام.”

آیا نفر بعدی او است؟

خودش می گوید: “من متقاعد شده است ام. مدتها است که متقاعد شده است ام. اگر می توانستند تا حالا این کار را کرده بودند. من خیلی محتاطم. این بهای آزادی من است.”

واژه های کلیدی: پرواز | عربستان | هواپیما | سعودی ها | خانواده | عربستان | هواپیما | شاهزاده سعودی | هواپیمای شخصی | عربستان سعودی

شاهزاده‌های گمشده عربستان کجا هستند؟

شاهزاده‌های گمشده عربستان کجا هستند؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog