نسخه آلمان وزیر امور خارجه مبارزه با تروریسم

نسخه: آلمان وزیر امور خارجه مبارزه با تروریسم بین الملل زیگمار گابریل بحران قطر جنگ کاهش تنش

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی قالیباف در حالی می خواهد لیدر جریان نواصولگرایی باشد که حتی یک بار از مردم رای نگرفته است

ابتدای هفته جاری قالیباف در نامه‌ای خطاب به «جوانان انقلابی و دلسوز ایران»، خواستار «تغییر اساسی در نحوه کنش جریان اصولگرایی» و حرکت به سوی «نو اصولگرایی» شد.&n

قالیباف در حالی می خواهد لیدر جریان نواصولگرایی باشد که حتی یک بار از مردم رای نگرفته است

قالیباف در حالی می خواهد لیدر جریان نواصولگرایی باشد که حتی یک بار از مردم رای نگرفته است

عبارات مهم : سیاسی

ابتدای هفته جاری قالیباف در نامه ای خطاب به «جوانان انقلابی و دلسوز ایران»، خواستار «تغییر اساسی در نحوه کنش جریان اصولگرایی» و حرکت به سوی «نو اصولگرایی» شد.

24 ساعت بعد، مصطفی میرسلیم ، با اشاره به تخلفات منتسب به محمدباقر قالیباف، تأکید کرد: شهردار اصولگرای پایتخت کشور عزیزمان ایران صلاحیت پذیرفتن مسئولیت خطیر ریاست جمهوری را نداشت و اگر نبود اصرار مؤتلفه اسلامی جهت حفظ وحدت انتخاباتی، او در مناظره ها گوشه ای از تخلفات را افشا می کرد.

قالیباف در حالی می خواهد لیدر جریان نواصولگرایی باشد که حتی یک بار از مردم رای نگرفته است

سخنانی که جرگه یاران قالیباف را برانگیخت؛ چنانکه سیدمحمود رضوی، از نزدیکان قالیباف و سازنده فیلم انتخاباتی او، در توئیتی واکنشی به میرسلیم نوشت: «نواصولگرایی یعنی به خطر افتادن همه منافع میرسلیم، نماینده دار و دسته پیرمردهای تمام شده است و آشنایان فقه و اصول خوانده نان به قیمت روزخور فارغ.»

گوشه و کنایه هایی که اگر کنار نامه قالیباف گذاشته شود، نشان می دهد گعده سیاسی شهردار تهران، شکست انتخاباتی اصولگرایان را محصول کلیشه هایی می داند که وزر و وبال این جریان شده است هست. به اعتقاد قالیباف، اصولگرایان امروز نیازمند چهره، ساختار، بازتعریف مناسبات با نهادهای حاکمیتی و روش و منشی متفاوت از گذشته هستند تا این جریان را باب طبع جوانان و طبقه میانگین کنند. اگر چه او در نامه خود تأکید کرد می خواهد باب دیالوگ در این مباحث را باز کند، ولی نمی توان از این گذاره چشم پوشی کرد که شاید قالیباف می خواهد «عارف» اصولگرایان شود و در ازای انصرافش حداقل هدایت بخش تشکیلاتی این جریان را به دست بگیرد.

ابتدای هفته جاری قالیباف در نامه‌ای خطاب به «جوانان انقلابی و دلسوز ایران»، خواستار «تغییر اساسی در نحوه کنش جریان اصولگرایی» و حرکت به سوی «نو اصولگرایی» شد.&n

سخنان اخیر محمد دهقان، مدیر ستاد انتخابات قالیباف مبنی بر اینکه بهتر بود سید ابراهیم رئیسی به نفع قالیباف کنار می رفت، تا حدی مؤید اخباری بود که مهاجری مطرح کرد و حال به نظر می رسد قالیباف می خواهد نقشی فراتر از «عارف» اصولگرایان داشته باشد و به قولی «طرحی نو» دربیندازد. بخصوص که او، حتماً و قطعاً گزینه اصلاح طلبان شورای شهر جهت شهرداری نخواهد بود و بزودی باید «بهشت» را ترک کند. اگرچه بعید است به او مسئولیتی خارج از نهادهای انتخاباتی پیشنهاد نشود، ولی آن گونه که از فحوای نامه اش برمی آید، قالیباف بیش از مسئولیت های انتصابی دنبال جایگاه سیاسی است.

رفتار کارگردانان و بازیگران ائتلاف انتخاباتی اصولگرایان، نشان داد این جایگاه لزوماً از سوی این طیف به او پیشکش نخواهد شد. فارغ از تفاوت دعوت قالیباف و رئیسی از سوی «جمنا» در آستانه انتخابات، رفت و آمد اشخاص اصولگرا به مشهد و تصویر های یادگاری با سید ابراهیم رئیسی بعد از انتخابات و مطرح شدن نام تولیت آستان قدس رضوی به عنوان ظرفیتی که توان هدایت بخشی از جریان اصولگرا را دارد، نشان می دهد اصولگرایان ائتلافی اگر چه از قالیباف به خاطر کناره گیری خودخواسته یا دیگرخواسته اش متشکر هستند، ولی حداقل تا امروز نشان نداده اند که جهت او و رئیسی سهم برابری قائل هستند.

این در حالی است که به اعتقاد ناظران، روند دگردیسی قالیباف در دو دهه گذشته نشان داده او ظرفیت بیشتری جهت عوض کردن دارد؛ البته اینکه جامعه چقدر این عوض کردن را بپذیرد و باور کند، عنوان دیگری هست. مجموع این تحولات ولی بر یک توصیه تأکید دارد؛ اینکه اصولگرایان دریافته اند بخشی از ناکامی های انتخاباتی شان، محصول فاصله گرفتن از سبک زندگی و ذائقه مردم است.

قالیباف در حالی می خواهد لیدر جریان نواصولگرایی باشد که حتی یک بار از مردم رای نگرفته است

با اندکی تساهل و تسامح می توان مناقشه «پیر» ها و «پور» های اصولگرا را در این دریافته جست وجو کرد. ولی آیا محمدباقر قالیباف 56 ساله می تواند لیدر نواصولگرایی باشد؟ صورت ای که هیچ کدام از مسئولیت هایش از رهگذر رأی مردم نبوده هست، می تواند جهت پیروزی و رأی آوری جریان متبوعش نسخه بپیچد؟ اصولگرایان تا چه اندازه جسارت تجدید نظر و بازتعریف تعاملات خود با مردم و نهادهای حاکمیتی دارند؟ آیا این جریان می تواند به صورت جدی وارد «خودانتقادی» شده است و به جای توسل و تمسک به شیوه های گذشته، راهی تازه بیابد یا بسازد؟ یا همان طور که نصرالله پژمانفر عضو جبهه پایداری دیروز گفت «نواصولگرایی»، بازی با کلمات است؟

اخبار سیاسی – خبرآنلاین

واژه های کلیدی: سیاسی | قالیباف | اصولگرایان | محمدباقر قالیباف | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog